fbpx
Бесплатна достава на нарачки за Скопје над 1600 денари (Центар, Карпош, Аеродром, К. Вода) и бесплатна достава на нарачки над 4300 денари низ Македонија.

Направете вистинско МОХИТО

Што е Мохито?

Мохито е класичен хајбол пијалок кој потекнува од Куба. Не е изненадувачки што овој коктел користи состојки домородни на Куба, вклучувајќи рум, лимета, нане и шеќер. Смесата се прелива со малку газиран сок за да се создаде жед за гасење. Потребна е малку повеќе труд од многу мешани пијалоци, бидејќи вклучува прво мешање на свежо нане, лимета и шеќер заедно за да се ослободат вкусовите. Но, вреди за освежителен, газиран и благо сладок коктел со рум кој останува еден од најпопуларните до ден-денес.

Што ќе ви треба за да направите мохито

Како и кај повеќето коктели, за изработка на мохито се потребни неколку специјални алатки – имено, мешалка. Оваа алатка за бармен се користи за дробење свежи билки и овошје за да се ослободи нивниот вкус.

Овој кубански коктел е мешавина од неколку едноставни состојки.

Рум

Секогаш користете бел рум за мохито – Havana Club 3years или Bacardi. Избегнувајте зачинети румови, бидејќи тие ќе ја одземат свежината на нането и лиметата.

Нане

Нането најчесто се користи за мохито и е она што најверојатно ќе го најдете во самопослуга генерички означена како „мента“. За автентично кубанско мохито, користете мохито нане или Mentha x villosa, тип на нане родено во Куба со понеоценет вкус од оној на нане.

Лимета

Користете свежо исцедена лимета за најдобар вкус. Кога купувате лимета, барајте овошје со мазна кора, бидејќи тоа покажува дека овошјето е полно со сок.

Шеќер

Сода

 

Чекор 1:

Ставете ги листовите нане и 1 парче лимета во цврста чаша. Користете мешалка и здробете за да ослободите масло од нане и сок од лимета.

Чекор 2:

Додадете ги преостанатите парчиња лимета и 2 лажици шеќер и повторно изматете за да го ослободите сокот од лимета.

Чекор 3:

Наполнете ја чашата речиси до врвот со мраз.

Чекор 4:

Истурете рум

Дополнете со сода  за да го олесните пијалокот и да ги избалансирате другите состојки.

Чекор 5:

Промешајте, вкусете ,додадете повеќе шеќер по желба, и уживајте.

Одберете рум за вашето ВИСТИНСКО МОХИТО

             

 

Одберете професионални чаши за вашето МОХИТО:

             

 

             

Напишете коментар

Кошничка

Најави се

Создади сметка
Назад на врвот