fbpx
Бесплатна достава на нарачки за Скопје над 1600 денари (Центар, Карпош, Аеродром, К. Вода) и бесплатна достава на нарачки над 4300 денари низ Македонија.

Коктел Tom Collins

 

Овој рецепт на Tom Collins  го прави класичниот коктел од џин кој бил создаден кон крајот на 1800-тите и се вели дека го добил името по широко распространета практична шега што ја зафати земјата. Овој коктел, сепак, не е шега.

 

Што е Tom Collins?

Tom Collins  е коктел базиран на џин, направен со сок од лимон, едноставен сируп и сода. Се служи со  мраз во чаша Tom Collins.

 

Состојки на Tom Collins

Ова се состојките што ќе ви требаат за да направите Tom Collins во вашиот дом:

  • Мраз : традиционалните коктели на Tom Collins се служат над мраз.
  • Џин : Одлучете се за сув лондонски џин.
  • Лимон : Ќе ви треба сок од лимон за самиот пијалок и за декорација.
  • Едноставен сируп : Користете едноставен сируп купен во продавница  или  направете си дома сами.
  • Cода: Газираниот пијалок е она што му го дава на Tom Collins  својот потпис.

 

 

Како да направите Tom Collins

Целосниот, чекор-по-чекор рецепт ќе го најдете подолу :

  • Наполнете чаша со мраз и ставете ја чашата во замрзнувач.
  • Комбинирајте го џинот, сокот од лимон и сирупот во шејкер за коктели. Додадете мраз и протресете.
  • Напитокот процедете го во изладената чаша, прелијте со сода и украсете.

 

       

 Како да го послужите Tom Collins

Коктелот Tom Collins  се служи во чаша Колинс (цилиндрична чаша што е потесна од традиционалната чаша за висока топка) над мраз. Украсете го пијалокот со парче лимон или кора од лимон. Некои луѓе сакаат да додадат цреша мараскино, но тоа не е задолжително.

 

 

 

 

 

 

 

Напишете коментар

Кошничка

Најави се

Создади сметка
Назад на врвот