fbpx
Бесплатна достава на нарачки за Скопје над 1600 денари (Центар, Карпош, Аеродром, К. Вода) и бесплатна достава на нарачки над 4300 денари низ Македонија.

Classic Old Fashioned

Овој класичен Old Fashioned рецепт изгледа фенси, но е и неверојатно лесен за правење.

Што е Old Fashioned?

Old Fashioned е класичен виски коктел со simple sirup (шербет) Бурбон  и овошје. Експертите веруваат дека пијалокот се нарекува Old Fashioned (старомоден) затоа што е еден од првите надалеку познати коктели досега. Името доаѓа од луѓето кои го нарачуваат пијалокот на „старомодниот начин,,

Најдобар бурбон за Old Fasioned 

Како да направите Old Fashioned

Не е тешко да се направи совршен Old Fashioned – потребен ви е само добар рецепт! Ќе најдете детална листа на состојки и чекор-по-чекор инструкции во рецептот подолу, но ајде да ги разгледаме основите:

Потребни  состојки за да направите  Old Fashioned

Ова се состојките што ќе ви требаат за да го направите овој коктел:

  • Едноставен сируп: Користете едноставен сируп купен во продавница или направете си дома
    · Вода: една кафена лажичка вода помага да се истакне вкусот на бурбонот. .
    · Мраз : традиционалниот  Old Fashioned  коктел се служи со мраз.
    · Бурбон : Се разбира, ќе ви треба бурбон!
    · Гарниш  : Украсете го вашиот коктел  со парче портокал и мараскино цреша.

Како да направите Old Fashioned?

Во изладена чаша промешајте го едноставниот сируп, водата , парче портокал или кора од портокал . Додадете ги коцките мраз и бурбонот, промешајте  Украсете.

 

 

 

 

 

Напишете коментар

Кошничка

Најави се

Создади сметка
Назад на врвот