fbpx
Бесплатна достава на нарачки за Скопје над 1600 денари (Центар, Карпош, Аеродром, К. Вода) и бесплатна достава на нарачки над 4300 денари низ Македонија.
Светски ден на Вранец

Секоја година ентузијастите на виното ширум светот наздравуваат за да го прослават 5-ти ОКТОМВРИ Светскиот ден на Вранец. Оваа посебна пригода му оддава почит на грозјето вранец, сорта што напредува во плодните почви во Македонија. Со својата длабока црвена нијанса, смелите вкусови и богатото културно наследство, Вранец го заслужи своето место меѓу најпочитуваните сорти грозје на глобално ниво.

Кратка историја на Вранец:

Вранец се одгледува со векови во бујните лозја во Македонија. Неговата историја може да се следи уште од античките времиња. Со текот на годините, Вранец стана симбол на македонското лозарство, олицетворувајќи ја издржливоста и силата на винарите од регионот.

Уникатните карактеристики на Вранец:

Една од најдобрите карактеристики на Вранец е неговата длабока боја, која потсетува на грубите предели кои ја карактеризираат Македонија. Оваа сорта на грозје може да се пофали со висок квалитет, обезбедувајќи сетилно искуство што ги плени познавачите на вино ширум светот. Нотите на темни бобинки, сливи и суптилна пикантност се мешаат, создавајќи комплексен и волшебен вкус.

Античките почви на Македонија, збогатени со реката Вардар и заштитени од околните планини, обезбедуваат идеална средина за напредување на Вранец. Комбинацијата на медитеранска и континентална клима, заедно со разновидниот опсег на микроклими, му дава уникатен карактер на грозјето.

Изработката на исклучително вино Вранец бара деликатна рамнотежа на традицијата и иновативноста. Вештите винари користат модерни техники додека сè уште ги почитуваат практиките што се пренесуваат низ генерации. Грозјето се бере внимателно на врвот на зрелоста, со што секој кластер дава максимум за конечната мешавина. Ферментацијата и стареењето се одвиваат во различни дабови буриња, што му овозможува на виното да го развие својот препознатлив карактер.

Разновидноста на Вранец го прави одличен придружник на широк спектар на јадења. Без разлика со какво јадење се служат вината на Вранце, одлично се вклопуваат во сечиј вкус Македонската кујна, со своите смели вкусови и ароматични зачини, обезбедува природен спој за вината од Вранец, создавајќи незаборавно јадење.

 

Зачувување на традицијата, прифаќање на иднината!

 

Додека го славиме Светскиот ден на Вранец, не само што го почитуваме наследството на ова исклучително грозје, туку ја препознаваме и посветеноста на македонските винари кои продолжуваат да ги поместуваат границите на квалитетот и изработката. Нивната страст и посветеност гарантираат дека Вранец останува светилник на извонредност во глобалната винска индустрија.

Светскиот ден на Вранец е значаен повод за љубителите на виното и ентузијастите ширум светот да се здружат во знак на благодарност за скапоценото грозје на Македонија. Преку својата богата историја, уникатните карактеристики и уметноста на неговите творци, Вранец стои како доказ за трајниот дух на македонското лозарство. Значи, да ги кренеме чашите високо и да наздравиме за Вранец, вистински скапоцен камен на винскиот свет.

На здравје!

Напишете коментар

Кошничка

Најави се

Создади сметка
Назад на врвот