fbpx
Бесплатна достава на нарачки за Скопје над 1600 денари (Центар, Карпош, Аеродром, К. Вода) и бесплатна достава на нарачки над 4300 денари низ Македонија.

Како да направите TEQUILA SUNRISE

 

Коктелот Tequila Sunrise , со своите светли ленти на бои, евоцира летно изгрејсонце. Овој класичен пијалок има само три состојки – текила, гренадин и сок од портокал – и се служи немешан за да се зачува бојата на секој слој.

Текила изгрејсонце е создадена во раните 1970-ти од Боби Лозоф и Били Рајс во барот Trident во Саусалито, Калифорнија. Коктелот стана познат откако еден член на Ролинг Стоунс – во некои раскажувања тоа беше Мик Џегер, додека други го имаат како Кит Ричардс – го вкуси на забавата на почетокот на турнејата на Ролинг Стоунс во 1972 година.  Во 1973 година, Хозе Куерво го ставил рецептот на задниот дел од своите шишиња текила,

Текила изгрејсонце лесно се прави, но мора да биде прецизно конструирана за да се постигне посакуваниот изглед на изгрејсонце. Текилата, а потоа сокот од портокал (најдобро е свежо) се додаваат во чаша со висока топка исполнета со мраз.Гренадин  се нанесува последен, но поради својата густина тоне на дното, создавајќи црвен слој во основата на стаклото.

Не мора да бидете рок ѕвезда за да уживате во овој коктел од текила  . Тоа е слатко, освежително и вкусно, па измешајте го секогаш кога ќе ви се појави расположение. Но, поставувањето на плочата на Ролинг Стоунс или Иглс навистина ќе ја комплетира атмосферата од 70-тите.

Чекори:

  1. Додадете ја текилата, а потоа сокот од портокал во изладена чаша полна со мраз.
  2. Одозгора ставете го гренадинот, кој ќе потоне до дното на чашата, создавајќи ефект на слоеви.
  3. Украсете со парче портокал

 

КАКОВ ВИД ТЕКИЛА Е НАЈДОБАР ЗА Tequila Sunrise?

Рецептот за Tequila Sunrise се прави со бела  текила. Свежите, светли ноти на белата текилата генерално најдобро функционираат за коктели со сок од цитрус бидејќи добро ќе се спојат и ќе истакне некои од истите живописни вкусови. Како што е кажано, постојат некои репосадо кои можат да додадат некои земјени, сложени нијанси и да изнесат некои тропски вкусови во вашата текила изгрејсонце.

 Tequila којa што можете да ја најдете во нашата онлајн продавница : 

 

Напишете коментар

Кошничка

Најави се

Создади сметка
Назад на врвот