TIKVEŠ ALEXANDRIA CUVÉE WHITE 0.75L

600 ден

  • Нето: 750 мл.
  • Алкохол: 13%

На залиха

TIKVEŠ ALEXANDRIA CUVÉE WHITE 0.75L

Суво бело вино, купажа (cuvée) од сортите шардоне и ризлинг, со нежна златна боја и зеленкаста рефлексија. Се одликува со свежи и интензивни ароми на банана, круша и праска, како и ноти на расцутени овошни цветови од јаболко, портокал и лимон, со добро избалансирана киселост и долготраен вкус.

Најдобро се комбинира со морски гргеч, школки, бело месо на жар, свежи медитерански салати и лесни тестенини во млечен сос.

Температура на служење 10-12°C.

Вино Брендови
Сорта на Грозје

Ризлинг, Шардоне

Боја

Бело

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “TIKVEŠ ALEXANDRIA CUVÉE WHITE 0.75L”
Категории ,