TIKVEŠ ALEXANDRIA CUVÉE RED 0.75L

600 ден

  • Нето: 750 мл.
  • Алкохол: 14%

Нема на залиха

TIKVEŠ ALEXANDRIA CUVÉE RED 0.75L

Суво црвено вино, купажа (cuvée) од сортите вранец, мерло и каберне совињон со интензивна рубин-црвена боја. Се одликува со комплексни ароми на црвено и црно овошје – цреши, сливи, малини и црна рибизла, и ноти на сушен тутун, чад, црн пипер и цимет, вткаени во полното и заокружено тело, со силен зачински финиш.

Идеално се комбинира со телешко месо, свинско месо на скара, ќебапи и тврдо сирење како чедар и пармезан.

Температура на служење 14-16°C.

Боја

Црвено

Вино Брендови
Сорта на Грозје

Вранец, Каберне Совињон, Мерло

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “TIKVEŠ ALEXANDRIA CUVÉE RED 0.75L”
Категории ,