CHATEAU KAMNIK PINOT GRIGIO 0.75L

690 ден

  • Нето: 750 мл.
  • Алкохол: 14 %

Нема на залиха

CHATEAU KAMNIK PINOT GRIGIO 0.75L

Виното е добиено 100% од сортата Pinot Grigio, од сопствените насади во непосредна близина на винаријата Камник. Се одликува со карактеристична сламесто бледа боја со зеленикави нијанси. Ова свежо, суво вино изобилува со привлечна овошна арома, која потсетува на пасирано бело овошје, пред сé круша надополнета со банана и со цитрусни поттонови. Вкусот е полн, сортен, со карактеристична свежина, минерални поттонови и пријатен, долг и хармоничен послевкус.

Се препорачува да се конзумира разладено на 7-10°С, во комбинација со свежа морска риба, предјадења од лосос, тестенини со бел сос и пилешко.

 

Боја

Бело

Сорта на Грозје

Пино Гриџо

Вино Брендови

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “CHATEAU KAMNIK PINOT GRIGIO 0.75L”
Категорија