DOMAINE LEPOVO PINOT NOIR 0.75L

1920 ден

Нема на залиха

DOMAINE LEPOVO PINOT NOIR 0.75L

Суво црвено вино, зреено во барик буриња 18 месеци. Ова пино ноар со јака рубин боја има изразени ароми на зрели црни рибизли, со зачински и хербални ноти и комплексен вкус на јагоди и малини заокружени со вкус на ванила и чоколадо добиени од барик бурето. Полниот вкус и долгиот финиш со нијанси на какао и црна цреша се само дел од одликите на ова добро балансирано и со голем потенцијал за стареење пино ноар.

Се препорачува со црвено месо, динстано јагнешко месо, дивеч и туна во црвен сос на температура од 16-18°C.

Боја

Црвено

Вино Брендови
Сорта на Грозје

Пино ноар

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “DOMAINE LEPOVO PINOT NOIR 0.75L”
Категории ,