Бесплатна достава на нарачки за Скопје и бесплатна достава на нарачки над 3500 денари низ Македонија.

Неговиот класичен состав вклучува три дела на пенливо суво вино Prosecco произведени во Италија, два дела од италијанскиот ликер Аперол со арома на портокали и горчлив вкус, еден дел од сода или друга сода. Овој пијалок има уникатен вкус и арома, многу е освежувачки во топлината. Благодарение на популарноста на коктелот во Италија, тие дури и почнаа да го произведуваат во завршна форма и да ги продаваат во мали шишиња. За да уживате во овој култ пијалок, не е неопходно да одите во Италија или да го посетите трендовскиот бар. Имајќи го на располагање горкото на Аперол, можете да направите популарен коктел дома, особено бидејќи неговиот рецепт има многу варијации.

“Аперол шприц”


Состав:

• Аперол ликер – 20 ml;
• пенливо вино – 30 ml;
• сода – 10 ml;
• коцки мраз – по вкус;
• кора од портокал (спирала)
Метод на подготовка:
• Ставете го мразот во чаша, додадете пенливото вино ,
• Истурете “Аперол”, добро мешајте со лажичка.
• Потоа сода и измешајте,
• Украсете го стаклото со спирална кора од портокал.

Ова е еден од најсилните коктели на Aperol Syringe.
Вкусот на од портокалот и горчливиот вкус од ликерот хармонично се надополнуваат едно со друго, а виното и содата го прават нивниот вкус помек.

Коктел “Аперол шприц” со сок од портокал

Состав:

  • “Аперол” – 50 ml;
  • сок од портокал – 50 ml;
  • коцки мраз – по вкус.

Метод на подготовка:

  • Измешајте  Аперол и  сок од потокал
  • Истурете во чаша исполнета со мраз.

Ова е наједноставната верзија на коктелот “Апелол шприц”. За повеќе освежувачки вкус, сок од портокал во неговиот состав може да се замени со “Фанта”.

Коктел “Аперол шприц” има уникатна арома и уникатен вкус. Овој слаб алкохолен микс ги задоволува жедните и освежува. Таа е меѓу најпопуларните пијалаци во овие жешки летни денови.

Напишете коментар

Кошничка

Користиме колачиња (cookies) на нашата веб-страница. Некои од нив се од суштинско значење за работата на страницата, додека други ни помагаат да ја подобриме оваа страница и корисничкото искуство (колачиња за следење). Можете сами да одлучите дали сакате да дозволите колачиња или не. Забележете дека ако ги одбиете, можеби нема да можете да ги користите сите функционалности на страницата. Политика на приватност

Најави се

Создади сметка