fbpx
Бесплатна достава на нарачки за Скопје над 1600 денари (Центар, Карпош, Аеродром, К. Вода) и бесплатна достава на нарачки над 4300 денари низ Македонија.
Hugo Spritz koktel

Дали сте спремни да ги освежите своите сетила со нешто ново и уникатно? Ако сте во потрага по летно освежување, Hugo Spritz е тука да ги задоволи вашите желби!

Hugo Spritz е познат коктел кој потекнува од Јужен Тирол во Северна Италија. Овој освежувачки пијалок се прави со неколку едноставни, но вкусни состојки, што го прави одличен избор за секоја пригода.

Основните состојки на Hugo Spritz вклучуваат:

 1. Просеко, ова пенливо вино допринесува за свежина на коктелот.
 2. Сируп од Бозел, сируп кој дава арома на цветови и нежен вкус на коктелот.
 3. Сода вода, за да се подобри аромата и за да го направи уште подобар коктелот се дополнува со сода вода.
 4. Лимон или лимета, свежината на некои цитрусни овошја го комплетираат коктелот со свежа боја и вкус.
 5. Лед, да биде уште подобар, Hugo Spritz се служи со додаток на многу лед.

Се што ви е потребно за да го направите овој Hugo Spritz е да ги комбинирате просеко и сирупот од Бозел во сооднос кој одговара на вашите вкусови, потоа додадете сода вода и неколку парчиња сечен лимон или лимета. Кога ќе ги помешате состојките, веднаш ќе забележите богатство на мириси кои привлекуваат и ги водат вашите сетила на пријатно патување.

Запознајте ги вашите пријатели со овој прекрасен коктел и  дозволете да се забавуваат и уживаат во Hugo Spritz.

Кратка Историја За Hugo Spritz

Hugo Spritz има регионален потпис од провинцијата Јужен Тирол во Северна Италија, среде планинскиот венец Доломит, од каде што потекнува коктелот. Хуго Шприц не се прави со горчлив аперитив, туку срдечни цветови од бозел, кои често се прават локално, дозволувајќи им на цвеќето и шеќерот да ферментираат на сонце. Наместо тоа, во овој рецепт се користи лесно достапен ликер од бозел.

Комбинацијата функционира така што претставува алтернатива на попознатите италијански шприцеви, како Aperol Spritz или Campari Spritz , кои користат горчлив црвен ликер како основа. Отфрлајќи го горчливиот елемент и наместо тоа, избирајќи цветна основа од бозел, тоа им овозможува на природните ноти на лимон и цитрус кои обично се наоѓаат во prosecco да се прикажат позначајно. Нането потоа ја презема задачата да обезбеди мирис и финиш на пијалокот, што му дава една поладна свежина и создава ефект на почист вкус на шприц за разлика од останатите шприцери кои најчесто имаат горчлив вкус.

Еве како да измешате Hugo Spritz, пенлив коктел со пониска содржина на алкохол кој е освежителен за пиење, лесен на вкус и едноставен за правење.

Состојки:

 • Сируп од Бозел
 • Свежо нане
 • Просеко, разладено
 • Сода вода, разладена
 • Гарнир: Свежо нане
 • Гарнир: Парче лимон или Лимета

 

Чекори:

 1. Во чаша за вино додадете лед и сируп од бозел.
 2. Додадете мраз, просеко и газирана вода и промешајте кратко и нежно да се соединат.
 3. Украсете со гранче нане и парче лимон.

 

Малку историја:

Hugo Spritz бил измислен во 2005 година од шанкерот Роланд Грубер во италијанскиот град Натурно долж италијанско-австриската граница. Неговата популарност брзо се проширила од местото на потекло во соседните земји Австрија и Германија.

 

Прочитајте повеќе за Сирупот од бозел MONIN ELDERFLOWER SYRUP

Овој европски миленик го дава својот нежен мирис на широк спектар на популарни рецепти за храна и пијалоци. Нашиот сируп од бозел им дава слатки цветни акценти на коктелите со пенливо вино и одлично си поигрува со вкусот на бозел. Сирупот Monin Elderflower дополнува со цветна сладост на коктели, чаеви, лимонади, газирани сокови и пенливи вина.

Во нашата продавница ќе ги пронајдете следниве 2 продукти за да направите Hugo Spritz:

                             

Напишете коментар

Кошничка

Најави се

Создади сметка
Назад на врвот