ZAHARCHEV WINERY TEMJANIKA 0.75L

439 ден

На залиха

ZAHARCHEV WINERY TEMJANIKA 0.75L

Темјаника е сорта грозје која нема точно и познато потекло, а се претпоставува дека потекнува од Блискиот Исток. Претставува една од најстарите и најраспространети сорти во светот, а во Македонија најмногу е застапена во Тиквешијата. Сортата го добила своето име по изразениот мирис на темјанушки.
Мајчината душица зрее кон крајот на август или почетокот на септември, на лесни и умерено влажни почви. Тоа е најпогодна сорта мускат за топли лозја. Има среден принос. Грозјето е со густа, црвива кора со зелено-жолта боја, на сончевата страна има рѓосани дамки. Сокот е безбоен со изразен мирис на морско оревче.
Од Темјаника се добиваат висококвалитетни суви, полусуви и десертни мускатни вина. Виното од Тејманика има интензивна златно-жолта боја со зелени нијанси, а се одликува со силна свежина со полн вкус што се чувствува одамна. Аромите се силно мускатни и зачинети, а можете да ги вкусите и кајсијата, сувата слива или кората од портокал.

  • Суво бело вино од контролирано потекло од Тиквешкото лозје, со изразена жолто-зелена лимонова боја.
  • Совршен спој на цветни и овошни ароми и особено изразени виолетови ароми.
  • Се служи разладено на температура од 10 – 12 ºC
  • Alc 12,5% vol
  • Можете да го пиете со лесна храна, салати, бело месо, морска храна и десерти. Меѓутоа, бидејќи има богати ароми, можете слободно да го послужите и пиете.
Боја

Бело

Сорта на Грозје

Темјаника

Вино Брендови

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “ZAHARCHEV WINERY TEMJANIKA 0.75L”