BOVIN VRANEC 0.75L

600 ден

  • Нето: 750 мл.
  • Вид: суво црвено вино
  • Вински регион: Вински регион Тиквеш
  • Препорачана температура: 15ºC – 17ºC
  • Сорти од грозје: 100% Вранец

 

 

На залиха

BOVIN VRANEC 0.75L

Вината направени од црвено грозје Вранец се најпопуларните автохтони вина на Македонија. Вранецот од БОВИН е сува со длабоко црвена боја. Црвеното овошје и бобинки доминираат во интензивниот нос. Суптилно, тркалезно и полно, ова вино е избалансирано со цврста структура и типичен сорти на џем како вкусови. Карактеристично по македонска природа, БОВИН Вранец се служи со целиот спектар на разновидна кујна во земјата, од салати на домат и месо на скара до старо сирење. Виното треба да се сервира на 15-17ºС.

Боја

Црвено

Сорта на Грозје

Вранец

Вино Брендови

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “BOVIN VRANEC 0.75L”
Категории ,