VENEC WINERY GRENACHE BLANC 0.75L

470 ден

Содржина на алкохол: 12.5%

На залиха

VENEC WINERY GRENACHE BLANC 2021 0.75L

Суво вино добиено од сортата грозје Гренаш Бланк од сопствени лозови на Винаријата Венец. Се одликува со изразена лимонова боја. На нос е свежо и изобилува во ароми на жолто цитрусно овошје, зелено јаболко и зелена слива надополнета со ноти на свеж копар. Вино со полно тело и богато во вкусови на сочен розев грејпфрут, крушка и зелен бадем, пропратено со хармонична киселина и послевкус кој е долготраен и зачински.

Боја

Бело

Сорта на Грозје

Гренаж

Вино Брендови

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “VENEC WINERY GRENACHE BLANC 0.75L”
Категории ,