TIKVES WINERY BAROVO RED WINE 0.75L

2090 ден

  • Алкохол:15%
  • Сорти на грозје: 65% Кратошија и 35%Вранец
  • Година: 2019

На залиха

TIKVES WINERY BAROVO RED WINE 0.75L
Елеганцијата и силата на ова сложено куве потекнуваат од малото и традиционално измешано лозје, засадено со Вранец и Кратошија. Сместено на голема надморска височина каде што грозјето ужива висока концентрација на сонце, додека корените ја извлекуваат уникатноста на вкусовите на ова вино од длабочините на милениумите стари вулкански карпи. Ништо помалку од чиста природа.

Одлежано 18 месеци во нови француски дабови буриња како и потенцијал за стареење во шише од 6-8 години.

Забелешки за дегустација:
Ароматичен профил: Комплексен нос со црни плодови и дабови ароми. Суви сливи, презрела вишна, црна бобинка проследена со слатка ванила, чоколадо и белешки од пиперка.
Непце: Суво вино со полно тело со топол бунар интегриран алкохол. Хармонично вино со вкусови на
сливи, црна цреша, презрела вишна заедно со анасон, ванила и цимет. Екстрактивна со а моќна структура и долг сочен вкус.
Спарување на храна: Јагнешко и примарни ребра

Сервирање: 16-18°C

 

Боја

Црвено

Вино Брендови
Сорта на Грозје

Вранец, Кратошија

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “TIKVES WINERY BAROVO RED WINE 0.75L”
Категории ,