-7%

TIKVES BABUNA VINEYARD WHITE WINE 0.75L

890 ден

На залиха

TIKVES BABUNA VINEYARD WHITE WINE 2022 0.75L

Забелешки од дегустација
Ароматичен профил: Тревни вино со интензивни ноти на цитрус и коскесто овошје, лимон, проследено со долготраен финиш на бела праска.
Непце: суво вино со средно тело со жива киселост, вкусови на агруми, зрел лимон и грејпфрут, проследено со навестување на круша, зелено јаболко и хармоничен финиш.

Се спарува со храна: Бело месо на скара, мисирка, бела риба, зеленчук подмачкан со путер, тестенини внатре со
крем сосови.

Направено од сортите грозје: Виоњир, Абарино и Шардоне. Содржина на алкохол:13,5%

Вино Брендови
Боја

Бело

Сорта на Грозје

Виоњер, Шардоне, Албарино

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “TIKVES BABUNA VINEYARD WHITE WINE 0.75L”
Категории , ,