BELA VODA WHITE 0.75L

2090 ден

  • Нето:750мл
  • Алкохол: 14%

На залиха

Спојот на медитеранските климатски услови и специфичните глинени почви во локалитетот Бела Вода е она што го прави ова вино уникатно и софистицирано. Со долготрајна арома која започнува свежо и со текот на годините еволуира кон мед и тартуфи, ова вино има светложолта, прозрачна боја и елегантна структура. Како идеална купажа на белан и шардоне, виното има заокружен, полн вкус и нежна арома на бели цветови и диња, надополнетa со ароми на француски барик буриња, кои даваат ноти на путер, ванила и лешник. Се послужува на температура од 10-12°C и најмногу оди со бранцин, орада, пилешко со зеленчук или телешко во сос со шампињони.

Вино Брендови
Сорта на Грозје

Белан, Шардоне

Боја

Бело

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “BELA VODA WHITE 0.75L”
Категории ,