TENUTE ROSSETI POGGIO CIVETTA RISERVA 0.75L

1149 ден

На залиха

TENUTE ROSSETI POGGIO CIVETTA RISERVA 0.75L

Италијанско црвено вино направено од сортите грозје Санџовезе(85%), Мерло (5%) и Каберне Сувињон (10%).

Оваа резерва е со брилијантна рубин црвена боја со нагласувања од гранат. На носот има мириси  на цреши, црвени сливи и рибизли се напластени врз ноти од земја, ливчиња од роза и кожа. На непцето, виното е полно тело покажувајќи одлична структура со цврсти, интегрирани танини и многу зачин на долг финиш.
Се спарува со Храна:  Идеално со црвено месо на скара, сосови од борделаз, бистека ала Фиорентина и телешко телешко пржено со путер.

Добиени Награди:

  • Mundus Vini 2020: Gold Medal
  • Berliner Wine Trophy 2020: Gold Medal
Боја

Црвено

Земја на потекло

Италија

Сорта на Грозје

Каберне Совињон, Мерло, Санџовезе

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “TENUTE ROSSETI POGGIO CIVETTA RISERVA 0.75L”
Категории ,