SANTA MARGHERITA PROSECCO SUPERIORE DI VALDOBBIADENE 0.75L

890 ден

Нема на залиха

SANTA MARGHERITA PROSECCO SUPERIORE DI VALDOBBIADENE 0.75L

Италијанско бело просеко направено од сортата грозје ГЛЕРА.

Санта Маргерита расте вкусно, ароматично грозје Глера во нежните ридови на Валдобијаден. Веднаш северно од Венеција, овој град е синоним за најдобрите Prosecco Superiore и DOCG статус – највисоката и најпрепознатливата можна класификација.

ЗАБЕЛЕШКИ ЗА ДЕГУСТАЦИЈА

Ова пенливо вино има фини, живи меурчиња кои танцуваат во неговата светла слама-жолта боја и зеленикави рефлексии. Неговите прекрасни ароми вклучуваат зрели ананаси, праски и јаболка од Рен, како и нежни цветови. Неговата завршница е светла и сува, но сепак слатка на непцето.

СПАРУВАЊЕ СО ХРАНА

Совршено како аперитив, ова прославено шампанско добро се комбинира со мезе од морска храна или сирење. Исто така, додава вкусен сјај на класиците на бранч или на вашиот омилен богат десерт. Дури и богатите, кремасти јадења како што се тестенините карбонара, пржените омилени како каламари, па дури и говедското филе на скара нема да ја надминат неговата живост.

Содржина на алкохол: 11.5%

Боја

Бело, Пенливо

Земја на потекло

Италија

Сорта на Грозје

Глера

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “SANTA MARGHERITA PROSECCO SUPERIORE DI VALDOBBIADENE 0.75L”
Категории ,