540 ден

На залиха

MUCHO MAS BLANCO 0.75L

Шпанско бело вино кувее направено до сортите грозје Шардоне, Вердејо и Совињон Бланк.

Забелешки од дегустација

Светла и сламена боја со зеленикави нијанси. Комплексни и суптилни на носот, има ароми на праска и кајсија со примеси на цитрус и чад. Богат и со стил што ја исполнува устата, со повеќе вкусови на тропско овошје, нијансирана ванила и убаво избалансирана киселост.

Спарување со храна

Идеален како аперитив, но добро оди и тестенини, паела и сите видови предјадења, особено печена риба, чадени шунки и сирења.

Содржина на алкохол: 12,5%

Награди:

GOLD
2022 AWC Vienna: Mucho Más White
2022 Mundus Vini: Mucho Más White
2022 Франкфурт Меѓународен трофеј: Mucho Más White
2022 Гилберт и Гејард: Mucho Más White

SILVER
2022 The Drinks Business & The Spirits Business Есенско дегустирање: Mucho Más White
2022 Concurso Mundial de Bruselas: Mucho Más White
2022 International du Vin: Mucho Más White
2022 Baco: Mucho Más White
2022 Mucho Más White 2022 Mucho Más White
2022 година: & The Spirits Business: Mucho Más White
2022 Азиски вински трофеј: Mucho Más White

Боја

Бело

Сорта на Грозје

Совињон бланк, Шардоне, Вердејо

Земја на потекло

Шпанија

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “MUCHO MAS BLANCO 0.75L”
Категории ,