COSTA ARENTE LAGUNA 0.75L

1040 ден

На залиха

COSTA ARENTE LAGUNA 0.75L

Италијанско бело вино направено од сортата грозје Требиано.

Ова бело вино од винаријата COSTA ARENTE  доаѓа од грозјето TURBIANA  или TREBBIANO  di LUGANA  одгледувано во ридската област Лугана лоцирана на 50 метри надморска височина.

Виното има слама жолта боја и мирисни ноти кои се вртат околу бело овошје и цвеќиња.На непце е малку солено и свежо.

Одличен е во комбинација со  Полнети лигњи, Тестенини со морска храна, Октопод салата, Филе од бакалар, Шпагети со морски ежови, сабјарка, Равиоли тестенини со тиква

Пробајте го со сирење или како аперитив. Се сервира на температура од 8-10ºC .

Боја

Бело

Сорта на Грозје

Требиано

Земја на потекло

Италија

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “COSTA ARENTE LAGUNA 0.75L”
Категории ,