BRICCO DEI GUAZZI GAVI CORTESE GENTILE 0.75L

1095 ден

На залиха

BRICCO DEI GUAZZI GAVI CORTESE GENTILE 0.75L

Италијанско бело вино направено 100% од соратата грозје Кортезе.

Ова вино има сламено-жолта нијанса со среден интензитет. Може да се пофали со јасни цветни мириси придружени со нотка на диња и лесен предлог на цитрус. На непце е елегантно, многу свежо и вкусно, балансирајќи ја типичната киселост.

Одлично како аперитив или во комбинација лесни предјадења.
Препорачана температура на сервирање: 10-12 °

Боја

Бело

Земја на потекло

Италија

Сорта на Грозје

Кортезе

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “BRICCO DEI GUAZZI GAVI CORTESE GENTILE 0.75L”
Категории ,