CHATEAU KAMNIK CUVEE DE PRESTIGE 0.75L

1190 ден

  • Нето: 750 мл.
  • Алкохол: 14.7%
  • Награди: Médaille D’or, Lyon 2019 – Златен медал

Нема на залиха

CHATEAU KAMNIK CUVEE DE PRESTIGE 0.75L

Суво црвено вино со контролирано и гарантирано потекло; добиено е со винификација на внимателно одбрани гроздови, од сопствените насади на винаријата Камник, од сортите: Мерло (43%), Вранец (38%) и Каберне Франк (19%). Виното се одликува со интензивна рубин црвена боја, допадлива арома на црно ситнозрнесто овошје надополнето со зачински поттонови и долг послевкус на капучино и црно чоколадо. Комплексноста на ова кувe се должи на повеќемесечното одлежување во нови и делумно користени дабови буриња со капацитет од 225 литри. Вкусот е полн, со висока содржина на екстракт, хармонична киселост и меки сомотести танини кои му овозможуваат на ова вино потенцијал за повеќегодишно созревање во шише.

Препорачливо е виното да се декантира пред послужување.
Препорачана температура на послужување: 14-16°С..

Уживајте во ова вино во комбинација со јаки сирења и специјалитети од месо и дивеч.

Вино Брендови
Сорта на Грозје

Вранец, Каберне франк, Мерло

Боја

Црвено

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “CHATEAU KAMNIK CUVEE DE PRESTIGE 0.75L”
Категорија