POPOVA KULA ZILAVKA KLASIK 0.75L

520 ден

  • Нето: 750 мл.
  • Алкохол: 12,9%

На залиха

POPOVA KULA ZILAVKA KLASIK 0.75L

Жилавка е извонредно бело вино кое се одликува со жолтозелена боја со сјајна ниjанса, карактеристична за сортата. Аромата е комплексна, овошно-вегетативна, при што доминираат аромите на свежо искосена зелена трева,  македонски билки и сочни ароми на зелена праска и диња. Вкусот е полн, свеж, со изразен минерален карактер и пријатна горчина во финишот. Балансираните киселини во вкусот му придаваат исклучителна свежина на ова вино. 

Комбинација со храна:

Препорачуваме да се пие добро изладено на температура од 10-12°C како аперитив, или во комбинација со риба, морска храна и пилешко, но исто така добро оди и со козјо сирење  и  едамер.

Боја

Бело

Сорта на Грозје

Жилавка

Вино Брендови

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “POPOVA KULA ZILAVKA KLASIK 0.75L”
Категории ,