-10%

POPOVA KULA STANUSHINA WHITE 0.75L

1590 ден

На залиха

POPOVA KULA STANUSHINA WHITE 0.75L

Станушина Бела е инзвонредно суво бело вино со изразена златно-жолтеникава боја. Аромите се интензивни и комплексни. Во нив среќаваме ароми на диња, ананас и кора од портокал, проследена со висока минералност и препечени јаткасти плодови. Вкусот е елегантен и долг кој се карактеризира со одличен баланс помеѓу алкохолот и киселините и завршува со слатко пријатна битерност.

Комбинација со храна:

Поради високата минералност а воедно и егзотична овошност ова вино би го препорачале со секаков вид на риба и специјалитети од бели меса. Температура на служење: 10-12˚C.

Боја

Бело

Сорта на Грозје

Станушина

Вино Брендови

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “POPOVA KULA STANUSHINA WHITE 0.75L”