POPOV WINERY SAUVIGNON BLANC SMOLNIK 0.75L

420 ден

На залиха

POPOV WINERY SAUVIGNON BLANC SMOLNIK 0.75L

СОВИЊОН БЛАН Смолник 

Регион: Тиквешки, Повардарје, Македонија

Сорта: 100% Совињон Блан

Алкохол: 12,5

 КАРАКТЕРИСТИКИ

 Боја: зелено жолта

Арома: пешнфрут, гуава и цтрусно овошје

Вкус: Средно тело полно со егзотични овошки и пријатен послевкус.

Сервирање: На 10-12 Ц со шкампи со лук, печена риба или лигњи, едноставни јадења со пилешко или јагнешко месо. Исто така убаво одговара со салати со авокадо, марула, маслинки, бело сирење. Одлечен придружник на аспарагус.

Вино Брендови
Боја

Бело

Сорта на Грозје

Совињон бланк

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “POPOV WINERY SAUVIGNON BLANC SMOLNIK 0.75L”