POPOV WINERY PINOT GRIS VRSHNIK 0.75L

510 ден

На залиха

POPOV WINERY PINOT GRIS VRSHNIK 0.75L

СИВ ПИНО Вршник 2021    

 Регион: Тиквешки, Повардарје, Македонија

Сорта: 100% Сив пино

Алкохол: 14%

 КАРАКТЕРИСТИКИ

Боја: зеленкасто жолта боја со дискретна бакарна нијанса

Арома: овошна арома каде доминира пешнфрут, коскести и цитрусни овошки.

Вкус: нежна минерална и зачинска структура, полно тело и долг послевкус.

Зреење: 6 месеци во шише.

Сервирање: на 10-12Ц со пилешко или вешалица во кремав сос (особено од печурки), риба со посилен вкус како сом или лосос, остриги.

Вино Брендови
Сорта на Грозје

Сив Пино

Боја

Бело

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “POPOV WINERY PINOT GRIS VRSHNIK 0.75L”