POPOV WINERY PINOT GRIS GEWURZTRAMINER 0.75L

570 ден

На залиха

POPOV WINERY PINOT GRIS GEWURZTRAMINER 0.75L

СИВ ПИНО – АРОМАТИЧЕН ТРАМИНЕР ВРШНИК 

златен медал на Мундус Вини 2020

Регион: Тиквешки, Повардарје, Македонија

Сорта: 50% Сив пино, 50% Ароматичен траминер

Алкохол: 14%

 КАРАКТЕРИСТИКИ

Боја: зеленкасто жолта боја со дискретна бакарна нијанса

Арома: овошна арома каде доминираат пешнфрут и цитрусни овошки.

Вкус: нежна минерална и зачинска структура, полно тело и долг послевкус.

Зреење: 6 месеци во шише.

Сервирање: на 10-12Ц со риба на скара, пилешко во кремав сос, паста карбонара, цезар салата.

Боја

Бело

Вино Брендови
Сорта на Грозје

Гевурзтраминер, Сив Пино

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “POPOV WINERY PINOT GRIS GEWURZTRAMINER 0.75L”