POPOV WINERY GRAND CUVEE RESERVE 0.75L

1210 ден

На залиха

POPOV WINERY GRAND CUVEE RESERVE 0.75L

ГРАН КУВЕ Резерва

Регион: Тиквешки, Повардарје, Македонија

Сорта: Мерло, Каберне Совињон, Вранец

Алкохол: 14%

КАРАКТЕРИСТИКИ

Боја: темна виолетово црвена

Арома: зрнести темни овошки (црно грозје, капини, црни сливи), комплексна зачинска арома ( каранфилче, цимет), тутун

Вкус: свиленкасто и хармонично со меки зрели танини и долг пријатен послевкус.

Зреење: 30 месеци во 225 литарски буриња (барик) од американски и француски даб и 6 месеци во шише.

Сервирање: на 16-18C со јагнешко печење, бифтек во сос од бибер, гулаш од дивеч, моќни сирења.

Вино Брендови
Боја

Црвено

Сорта на Грозје

Вранец, Каберне Совињон, Мерло

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “POPOV WINERY GRAND CUVEE RESERVE 0.75L”