LAZAR WINERY BELAN 0.75L

760 ден

На залиха

LAZAR WINERY BELAN 0.75L

Едно од белото грозје со најдолга традиција во производството на вино во Северна Македонија кое е високо препознатливо по својот квалитет и по својата гастрономска вредност е Белан. Сончевиот тероар на Тиквешкиот вински регион има корист за грозјето со идеално зреење што го прави виното полно тело, богати ароми од коскесто овошје и дабово буре што старее има корист за сложеноста, кремаста и елеганцијата.
„Создадено со љубов“ од внимателно одбрано и рачно собрани грозје. Виното е дабово стареење во најдобрите француски дабови буриња веќе неколку месеци, со што на виното му се носат фини минерални ноти, кремаста структура и сложени ароми. На носот заводливи ароми на зрели коскесто овошје и цитруси заедно со бели цветови, слатка ванила и малку тост леб. На непце, интензивно вино со средно тело, мека киселост и кремаста структура проследени со вкусови на зрели плодови, суптилен даб вкус и долготрајна завршница.
• Температура на сервирање 10-12°C
• Најдобар спарување со рецепти за морска храна, риба, пилешко и бели тестенини.

Боја

Бело

Вино Брендови

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “LAZAR WINERY BELAN 0.75L”