CHATEAU KAMNIK WINEMAKERS SELECTION WHITE 0.75L

679 ден

  • Нето: 750мл
  • Алкохол: 13.5 %

Нема на залиха

CHATEAU KAMNIK WINEMAKERS SELECTION WHITE 0.75L

Суво бело вино, добиено со фузија на внимателно одбрани сорти на грозје од сопствените насади на винаријата Камник: Виогнир (37%), Греко ди Туфо (37%) и Шардоне (26%). Виното се одликува со кристална бистрина и сламесто жолта боја. Аромата е комплексна, преовладува онаа на тропско овошје надополнета со ароми на жолти цветови. Вкусот е полн, избалансиран, со хармонична свежина и изразена минералност.
Препорачуваме ова вино да се консумира на температура од 7-10˚С, како аперитив, во комбинација со лесни предјадења и медитеранска храна.

Боја

Бело

Сорта на Грозје

Шардоне

Вино Брендови

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “CHATEAU KAMNIK WINEMAKERS SELECTION WHITE 0.75L”
Категорија