CHATEAU KAMNIK CUVÉE KAMNIK WHITE 5L

2100 ден

  • Нето: 5 литри
  • Алкохол: 12,5%

Нема на залиха

CHATEAU KAMNIK CUVÉE KAMNIK WHITE 5L

Суво бело вино добиено со купажа од внимателно одбрани врвни сорти грозје и тоa Шардоне, Совињон Блан, Москато Џало, Траминец Мускат и Темјаника од сопствените насади на винаријата Шато Камник. Виното се одликува со кристална бистрина и изразена бледа жолто-зеленкаста боја. Мирисот е млад, свеж, типично мускатен со убаво цветно-овошно буке дополнето со минерални подтонови. Вкусот е полн, со карактеристична свежина која му дава на виното хармоничност и живост.

Се сервира разладено на 8 – 10°С со разни видови на бело месо, тестенини и разни сирења.

Боја

Бело

Вино Брендови
Сорта на Грозје

Совињон бланк, Темјаника, Траминец, Шардоне

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “CHATEAU KAMNIK CUVÉE KAMNIK WHITE 5L”
Категорија