BOVIN TEMPRANILLO 0.75L

600 ден

  • Нето: 750 мл.
  • Вид: суво црвено вино
  • Вински регион: Вински регион Тиквеш
  • Препорачана температура: 15ºC – 17ºC
  • Сорти од грозје: 100% темпранило

На залиха

BOVIN TEMPRANILLO 0.75L

Произведено од сортата Tempranillo, од сопствените насади, ова вино од Бовин има рубин црвена боја со благи виолетови тонови. На мирис е овошно со ноти на зрели капини, црна слива и цреша. Карактерот на хербални шумски листови е комплементарен на овошниот микс. На палетата на вкусови има и слоеви на овошје , најпрво на слатко црно овошје, а потоа посвежо црвено овошје го презема вкусот и сето тоа нуди одредена комплексност.

Најдобро е да се служи на 15 – 17⁰C со масно бело сирење, морска храна, мусака, срнечко, телешко, бифтек или месо на скара.

Вино Брендови
Сорта на Грозје

Темпранило

Боја

Црвено

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “BOVIN TEMPRANILLO 0.75L”
Категории ,