fbpx
Бесплатна достава на нарачки за Скопје над 1600 денари (Центар, Карпош, Аеродром, К. Вода) и бесплатна достава на нарачки над 4300 денари низ Македонија.

Далмор доаѓа од легендата која датира од 1263 година, каде што Колин од Кинтаил, тогашниот началник на кланот Мекензи, дејствувал со добра волја за да го спаси кралот Александар III од Шкотска од елен кон јуришал кон него за време на лов.

Колин од Кинтаил го убил еленот со копје во челото, извикувајќи „Cuidich ‘n’ Righ“ – галски за „Спаси го кралот“ додека го задавал убиствениот удар. Благодарниот крал му ја доделил на Храбриот Колин земјата на Ејлеан Донан и мотото „Luceo Non Uro“ што значи „Сјаам, а не согорувам“. Колин од Кинтаил и кланот Мекензи исто така добиле право да носат кралски елен со 12 краци како свој грб.

Кратка историја за дестилеријата Dalmore  и нејзините почетоци!

Сместена на бреговите на Кромарти Фирт во Анес, дестилеријата Далмор ги следи своите корени уште во 1839 година, кога ја основал Александар Матесон. Овој визионерски претприемач замислил изработка на виски што ја опфаќа суштината на раскошот на Хајленд, користејќи ги недопрените извори на вода во регионот и локално одгледуваниот јачмен за да создаде течно ремек-дело.

Како што одминуваше времето, Далмор продолжи да иновира, зацврстувајќи ја својата репутација за извонредна изработка и незаменлива експертиза. Воведувањето на неговите уникатни кадри, вклучително и иконскиот дизајн, му даде посебен карактер на духот, кој се карактеризира со богат, целосен профил на вкус кој ги маѓепса познавачите на виски ширум светот.

Како што секое шише раскажува приказна, вкусот на Далмор е покана да учествувате во наследството создадено со страст, прецизност и посветеност на уметноста на производството на виски – наследство што продолжува да се развива и маѓепсува.

Создавањето на Dalmore 30 Years 22 Edition!

Во светот на финото виски, постои ретка раса – вид што ги надминува обичните духови и влегува во областа на уметноста. Dalmore 30 Years Old 22 Edition ја отелотворува оваа суштина, сведоштво за извонредната изработка и симфонија на вкусови кои танцуваат на непцето.

Сместена во срцето на Шкотска, дестилеријата Далмор одамна е почитувана поради посветеноста на извонредноста, а овој посебен израз стои како врв на нивната посветеност. Патувањето на ова виски започнува три децении пред тоа, каде што внимателно се дестилира во бакарни тенџериња и се сместува во поранешни бурбонски буриња. Она што се појавува по овој долг сон е ремек-дело – хармоничен спој на традиција и иновација.

Од 22-то издание на Далмор 30 години веднаш се дочекува килибарна нијанса што блеска како сонце што заоѓа, навестувајќи го богатството во себе. Аромата се шири нежно, носејќи ноти на зрел цитрус, зачинето кафе и шепот на темно чоколадо, поканувајќи ве да истражувате понатаму.

Со првата голтка, сложеноста се расплетува. Непцето го дочекува симфонија на вкусови – оркестрирани слоеви од кора од портокал, меласа и зачинет даб, измешани со ноти на цимет и морско оревче. Текстурата е кадифена, премачкувајќи го јазикот во луксузна прегратка, додека финишот се задржува, оставајќи топол, задоволувачки последователен сјај што ги задушува сетилата во задоволство.

Она што го издвојува Dalmore 30 Years Old 22 Edition не е само неговата старост, туку и прецизната изработка зад него. Секоја голтка е прослава на вештината на мајсторот блендер, внимателна рамнотежа на времето и стручноста, овозможувајќи му на пијачот да ја доживее кулминацијата на повеќедецениската посветеност.

Овој израз не е само виски; тоа е приказна – наратив за трпение и страст, вклопена во секоја капка. Без разлика дали се ужива сам како момент на размислување или споделен меѓу познавачите, изданието Dalmore 30 Years Old 22 е искуство кое треба да се ужива, доказ за уметноста и наследството на дестилеријата Далмор.

Во светот на премиум вискито, неколку изрази предизвикуваат почит и восхит што ги заслужи Dalmore 30 Years Old 22 Edition. Не стои само како пијалок, туку и како доказ за трајното барање совршенство во секоја голтка.

Подигнете чаша и наздравете за добро потрошеното време – Dalmore 30 Years Old 22 Edition,  мајсторство кое го надминува самото време.

На здравје!

Напишете коментар

Кошничка

Најави се

Создади сметка
Назад на врвот