THE MACALLAN 15Years Double Cask 0.7L

9050 ден

THE MACALLAN 15Years Double Cask 0.7L

На залиха

THE MACALLAN 15Years Double Cask 0.7L

Вкусови: СУШЕНО ОВОШЈЕ, ВАНИЛА, ЦИТРУС.

Два различни дабови создаваат совршена хармонија во еден исклучително слад виски.  Вискито Double Cask се одлежува во два вида даб, во специјално избрани рачно изработени буриња зачинети со сув шери Олоросо. Американскиот даб дава нежни вкусови на ванила, цитрус и путер. Европскиот даб го испорачува непогрешливиот суптилен зачин на The Macallan. Откако созреваат по 15 години, овие две исклучителни вискиа се обединуваат за да создадат препознатлив сингл малт со посладок, потопол вкус и карактер.
Забелешки од дегустација
  • БОЈА: Златен путер.
  • НОСОТ: Сушено овошје, тофи и ванила со мазен даб и печено јаболко. Балансиран со ноти на мед и чоколадо.
  • НЕПЦЕТО: Слаткото суво грозје и султана се градат со примеси на ванила, зачин од дрво и цитрус.
  • ФИНИШ: Топло со ѓумбир претворајќи се во карамела и цитрус, со долготрајно и кремасто чувство на устата.
  • Алкохол: 43%

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “THE MACALLAN 15Years Double Cask 0.7L”