THE BALVENIE 12Y WHISKEY 0.7L

5370 ден

На залиха

THE BALVENIE 12Y WHISKEY 0.7L SINGLE MALT

Созреано во мешавина од поранешен Бурбон (или „виски даб“ како што ги нарекува дестилеријата) и поранешни буриња со шери Олоросо, ова е виски кое зрачи рамнотежа и сложеност. По созревањето, виските се венчаат меѓу 3 и 4 месеци во големи дрвени садови наречени „tuns“, класичен допир на Balvenie.

Оние кои пијат треба да очекуваат ноти на карамел, ванила, шумски зачин и банани од бурето Бурбон, додека бурето шери дава вкусови на сушено овошје, чоколадо, божиќни зачини, свежи бобинки и кафе. Типичните Balvenie ноти на мед и топол слад се присутни насекаде.

Пристапно и хармонично виски, ова е прекрасен вовед во духот на она што несомнено е една од најдобрите шкотски дестилерии.

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “THE BALVENIE 12Y WHISKEY 0.7L”