ZAHARCHEV WINERY PLOVDINA 0.75L

439 ден

На залиха

ZAHARCHEV WINERY PLOVDINA ROSE 0.75L

Стара Тракиска сорта на грозје Пловдина која се среќава во многу мали количини кај постари лозја и тоа ја има по 2-3 прачки во лозје. Некогаш карактеристична за просторите на Југославија, Бугарија, Унгарија, Романија и Турција во последно време е во фаза на изумирање.

Исто како сите локани сорти и пловдината се карактеризира со висока издржливос и отпорност при различни временски услови.

Грозјето од пловдина созрева во средно доцен период а самото грозје се карактеризира со бледа нијанса на дива роза.

Виното од ова грозје најдобри карактеристики дава додека е младо и свежо.

Нашата винарија е единствена винарија во Македонија која произведува вино од ова гројзе во многу лимитирана серија и истото е обожувано од луѓе со префинет вкус за вино.

  • Суво розе вино со контролирано потекло од Тиквешкото Виногорје, со изразена бледа розе нијанса на дива ружа.
  • Совршен спој од ароми на пролетни цветови, јагоди и малини, а овошните ноти се истакнуваат најмногу кога виното се консумира младо.
  • Се служи изладено на температура од 8 – 12 ºC
  • Alc 13% vol
  • Одличен избор е кога виното се комбинира со лесни и кремасти пудинзи, а главните карактеристики уште повеќе доаѓаат до израз кога се сервира со зелена салата, сармички, полнети пиперки, гравче тавче или со некои полесни јадења.
Боја

Розе

Сорта на Грозје

Пловдина

Вино Брендови

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “ZAHARCHEV WINERY PLOVDINA 0.75L”