VENEC WINERY ORLE VRANEC 2019 0.75L

940 ден

На залиха

VENEC WINERY ORLE VRANEC 2019 0.75L

Наградено со 3 награди Орле 2019 год.

Суво вино добиено од сортата Вранец од сопствени насади на винаријата Венец во месноста викана Орле кои се наоѓаат на надморска висина од 500 метри.
Се одликува со изразито темно црвена боја и ароми на зрела капина, модра слива, какао и листови тутун со дополнителни ноти на темјанушки, саќе и мед. Елегантно и раскошно вино со полно тело, припитомени танини и хармонична киселина со долг послевкус на канела.

Вино Брендови
Боја

Црвено

Сорта на Грозје

Вранец

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “VENEC WINERY ORLE VRANEC 2019 0.75L”
Категории ,