VENEC WINERY CUVEE 56 RESERVA 0.75L

1329 ден

Ова КУВЕ е направено во чест на годината на формирањето на ВЕНЕЦ АД во далечната 1956 година.

  • Нето: 750 мл.
  • Алкохол: 15%
  • ЛИМИТИРАНА СЕРИЈА

Нема на залиха

VENEC WINERY CUVEE 56 RESERVA 0.75L

Суво црвено вино добиено со блендирање на сортите грозје Вранец (55%), Каберне Совињон (25%) и Мерло (20%) од сопствени насади на винаријата. Се одликува со длабока темно црвена боја. Моќно, но пред се елегантно вино кое изобилува со ароми на зрели капини, модри сливи и цреши и дополнителни ноти на темно чоколадо, листови тутун и сладок корен кој му даваат дополнителна комплексност.

Вино со полно тело, кадифени танини, хармонична киселина и долг послевкус на листови темно чоколадо и свежо мелено какао што се должи на 24 месечното одлежување во нови и делумно користени француски буриња. Со дополнително зреење во шише, ова CUVEE 56, ќе добие на комплексност и ќе продолжи да го покажува својот раскош во годините кои доаѓаат.

Боја

Црвено

Вино Брендови
Сорта на Грозје

Вранец, Каберне Совињон, Мерло

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “VENEC WINERY CUVEE 56 RESERVA 0.75L”
Категории ,