VENEC RIESLING DISAN VALLEY 0.75L

550 ден

  • Нето: 750 мл.
  • Алкохол: 12,5%

На залиха

VENEC RIESLING DISAN VALLEY 0.75L

Суво бело вино добиено од сортата грозје Ризлинг од сопствени насади на винаријата во местоста викана Зад Градиште. Се одликува со брилијатна светло жолта боја. Ароматично вино кое е свежо и кое изобилува со ароми на расцутени кринови, жолто цитрусно овошје, заднински ноти на пеперминт бомбони. На вкус е игриво и сочно каде се прелеваат вкусови на жолт сочен лимон, праски и мед, со изразени хербални ноти, хармонична киселина и долг зачински послевкус на бел бибер.

Вино Брендови
Боја

Бело

Сорта на Грозје

Ризлинг

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “VENEC RIESLING DISAN VALLEY 0.75L”
Категории ,