TIKVES BABUNA VINEYARD RED WINE 0.75L

960 ден

На залиха

TIKVES BABUNA VINEYARD RED WINE  2021 0.75L

Забелешки за дегустација:
Ароматичен профил: Храбар, овошен црвено вино. Средно интензивен ароматичен профил од капина, цреша и печени сини сливи, а потоа цветните виолетови ноти и трага од јод како типични сортни карактеристики.
Непце: на непцето е суво, со освежувачка киселост, високи танини со ситно зрнца, добро интегриран алкохол и полно тело. Вкусот карактеристика е обликувана од испреплетениот сок од калинка, кисело цреша и малина, хармонични со долг сочен вкус.
Добро структурирано вино со потенцијал на стареење од пет години.

Се спарува со храна: Сирење, печен зеленчук, лосос, печено јагнешко месо, дивеч.

Добиено од сортата грозје Плавец, алкохол 14.5%

Боја

Црвено

Сорта на Грозје

Плавец

Вино Брендови

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “TIKVES BABUNA VINEYARD RED WINE 0.75L”
Категории ,