-9%

TENUTA SANTANNA RIPASSO 0.75L

890 ден

На залиха

TENUTA SANTANNA RIPASSO 0.75L

Италијанско црвено куве вино направено од сортите грозје Корвина, Рондинела и Корвиноне.

Комплексен нос со доминантни мириси на свежо овошје со зачинети ноти.

ВКУС:
Хармонично, со полно тело и кадифено непце, со идеален баланс на танини и свежина.
СПАРУВАЊЕ СО ХРАНА:
Совршено во комбинација со зрели сирења и сите видови црвено месо, и печено на скара и пржено, по можност да се вкуси на 18-19°C

Алкохол 16,5%
Потенцијал за стареење 7-8 години.

Земја на потекло

Италија

Боја

Црвено

Сорта на Грозје

Корвина, Корвиноне, Рондинела

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “TENUTA SANTANNA RIPASSO 0.75L”