-6%

TENUTA SANTA ANNA PROSECCO DOC MILLESIMATO BRUT 0.75L

649 ден

  • Боја: слама жолта со зеленикави рефлексии
  • Мирис: сено, сириште, праска, бадем
  • Вкус: кул, силен, овошен, жив пенлив

На залиха

TENUTA SANTA ANNA PROSECCO DOC MILLESIMATO BRUT 0.75L

Само најдоброто грозје за Prosecco од бербата секоја година се избираат за S. Anna Estate Vintage Brut. Конзервиран во челични буриња шест месеци за трансформација во пенливо вино, овој висококвалитетен шумант е синоним за стремеж кон извонредност без да се прави никаков компромис.
Лесно и елегантно винтиџ просеко кое покажува убав карактер. Свежо и младешко пенливо вино кое одлично се комбинира со свинско месо.

Prosecco DOC Millesimato од Tenuta Sant’Anna потекнува од потрагата по квалитет кој не бара компромиси: изборот на најдоброто грозје Glera и процесот на пенливо создаден преку методот Шамат го прават ова  просеко светко примамливо задоволство за вкусните ноти.

Tenuta Sant’Anna е многу барана ширум светот, како и регионално.

Грозјето Глера е олицетворение на италијанското пенливо вино.

Prosecco Spumante Millesimato е направен од автохтоно грозје. Историјата на грозјето Глера датира од античка Италија. Нивната изразена киселост е многу важна за пенливите вина. Ги подобрува пенливите и полупенливите вина со структура и овошна свежина. Вкусот на вината Glera е исклучително овошен со прекрасни ноти на праска, јаболко и круша. Во послевкусот, тие исто така често се напнати со малку горчлив бадем. Glera Prosecco, исто така, обично се суши од лозарите.

Ароми на сено, праска и бадеми, силни, овошни и кул кога се пие.

Prosecco Spumante Millesimato од Sant’Anna е бисер според методот на шампањ. Неговата сламено жолта боја има зеленикава нијанса на стаклото. Нотите на сено, сириште, праска и бадеми исто така се шират во носот кога уживате во Prosecco Spumante Millesimato. Вкусот на Prosecco е првично кул и силен, а потоа овошен и жив пенлив. Amarone Valpantena на Bertani е исто така многу добар избор кога апетитот бара богато црвено вино.

Боја

Пенливо

Земја на потекло

Италија

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “TENUTA SANTA ANNA PROSECCO DOC MILLESIMATO BRUT 0.75L”
Категории ,