COSTA ARENTE AMARONE VALPOLICELLA 0.75L

3890 ден

На залиха

COSTA ARENTE AMARONE VALPOLICELLA 2016 0.75L

Италијанско црвено куве вино направено од сортите грозје Корвина, Рондинела и Корвиноне.

Мирисот е веднаш заводлив, со моментални навестувања на темна цреша: сушењето на грозјето потоа се појавува со нота од цреши мараска во алкохол, која со текот на времето станува етерична, со зачинета нота.
ВКУС: полн е, кадифено, со мек танин, не е уморен благодарение и на убавата киселост која гарантира долговечност

СПАРУВАЊЕ СО ХРАНА: Одлично во комбинација со вкусни месо како дивеч, зрело и солено сирење, први јадења на база на месо. Идеално како вино за медитација, по можност да се вкуси на 18-19°C

Содржина на алкохол:16,5%
Потенцијал за стареење 15 години.

НАГРАДИ: Amarone della Valpolicella Valpantena е награден со златен медал од Concours Mondial de Bruxelles. Вметнат е во водичот Доктор Вино, со оценка од 93 поени. Вметната е и во водичот Bibenda, заедно со Amarone 2015, и двата со оценка од 5/5 .

Земја на потекло

Италија

Боја

Црвено

Сорта на Грозје

Корвина, Корвиноне, Рондинела

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “COSTA ARENTE AMARONE VALPOLICELLA 0.75L”
Категории ,