-13%

ARMAND DE BRIGNAC GOLD BRUT CHAMPAGNE 0.75L

29990 ден

На залиха

ARMAND DE BRIGNAC GOLD BRUT CHAMPAGNE 0.75L

Шампањот  ја освои наградата за најдобар шампањ во светот, по  дегустација од Fine Champagne Magazine. Armand de Brignac се произведува исклучиво од сок од првото пресување, што го класифицира како Prestige Cuvée. Cuvée Prestige го содржи само најдоброто вино од секоја жетва, така што шампањот станува покомплексен и повкусен како што старее.

Карактеристичното златно шише содржи совршен спој на Пино Ноар, Пино Меуние и Шардоне со комплексен, целосен и сочен овошен карактер. По долгомесечно складирање во визбите со вар, шишињата се ставаат во дрвени решетки за сега да се подложат на „Remuage“, каде секое шише се врти по малку секој ден. со рака, за да се отстранат наслагите во вратот на шишињата. За чистење на виното без да се наруши природното стареење, потребно е цел месец со секојдневни мали вртења. Шишињата потоа делумно се замрзнуваат и наслагите се извлекуваат со процес на „Дегоргемент“. Следно, во смесата се додава специјален Liqueur de dosage, направен според таен рецепт кој се пренесувал во семејството со текот на годините. Ликерот е направен од фин шеќер од трска и мешавина од најдобрите мирни вина од претходните берби и се чува во дрвени буриња.

Производот доаѓа комплет во одлично паковање со уникатна оргинална дрвена кутија Armand de Brignac.

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “ARMAND DE BRIGNAC GOLD BRUT CHAMPAGNE 0.75L”