POPOV WINERY GEWURZTRAMINER VRSHNIK 0.75L

710 ден

На залиха

POPOV WINERY GEWURZTRAMINER VRSHNIK 0.75L

Гевурзтраминер-Ароматичен

КАРАКТЕРИСТИКИ НА ВИНОТО
Регион: Тиквешија, Македонија
Сорти: 100% Gewurztraminer
Алкохол: 14,3 vol%
Боја: златно жолта
Ароми: Типична арома на личи збогатена со слатки ноти од роза и мед.
Вкус: Полно тело и интензивен во устата со долготрајна завршница.
Предлози за сервирање: На 6C со азиски јадења од живина и морска храна, меко сирење од кравјо млеко и суво овошје, печен зеленчук со природна сладост.
Потенцијал за стареење: Ако се складира правилно во оптимални услови, виното ќе ја задржи својата свежина во следните 4-5 години.

Вино Брендови
Боја

Бело

Сорта на Грозје

Гевурзтраминер

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “POPOV WINERY GEWURZTRAMINER VRSHNIK 0.75L”