POPOV WINERY DOMAINE VRSHNIK 0.75L

650 ден

На залиха

POPOV WINERY DOMAINE VRSHNIK 0.75L

ДОМЕН ВРШНИК 

Регион: Тиквешки, Повардарје, Македонија

Сорта: Шардоне, Совињон блан, Гевурзтраминер

Алкохол: 13%

 КАРАКТЕРИСТИКИ

Боја: зеленкасто жолта

Арома: комплексна арома од ковчести и цитрусни овошки надополнета со цветни ноти

Вкус: во устата се чувствува топла минерална структура надополнета со цитрусни ноти. Добро балансирани киселини, полно тело и долг пријатен завршеток.

Зреење: 6 месеци во шише.

Сервирање: на 10-12C  со риба на скара, јадења од пилешко и свинскпо месо во бел кремаст сос, цезар салата.

Вино Брендови
Боја

Бело

Сорта на Грозје

Гевурзтраминер, Совињон бланк, Шардоне

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “POPOV WINERY DOMAINE VRSHNIK 0.75L”