POPOV WINERY CUVEE PRESTIGE 0.75L

650 ден

На залиха

POPOV WINERY CUVEE PRESTIGE 0.75L

 

КУВЕ ПРЕСТИЖ

Регион: Тиквешки, Повардарје, Македонија

Сорта: Каберне Совињон, Каберне Фран

Алкохол: 14,2

 КАРАКТЕРИСТИКИ

 Боја: темно виолетова

Арома: Интензивна овошна арома на капина, црна слива, црн рибизла и грозје. Зачински ароми од кои доминираат ванила и каранфилче.

Вкус: Добро балансирано тело со зрели меки танини и прекрасен долг завршеток.

Зреење: 30% од виното е зреено 18 месеци во 225 литарски буриња (барик) од американски даб.

Сервирање: На 16-18 Ц со класични јадења од говедско, јагнешко или месо од дивеч, миризливи сирења (бри, камемберт, рокфор).

Сорта на Грозје

Каберне Совињон, Каберне франк

Вино Брендови
Боја

Црвено

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “POPOV WINERY CUVEE PRESTIGE 0.75L”