POPOV WINERY CHARDONNAY GRAND RESERVE 0.75L

1200 ден

На залиха

POPOV WINERY CHARDONNAY GRAND RESERVE 0.75L

ШАРДОНЕ Гранд Резерв

Регион: Тиквешки, Повардарје, Македонија

Сорта: 100% Шардоне

Алкохол: 15%

 КАРАКТЕРИСТИКИ

Боја: сламесто жолта

Арома: доминира присуството на ванила помеѓу богатството од цитрусни овошки и праска

Вкус: мазно и маслено во устата со ароми на ванила и суви цитрусни овошки. Долг и пријатен завршеток.

Зреење: 9 месеци во 225 литарски буриња (барик) од американски даб и 6 месеци во шише.

Сервирање: на 12-14C со фини и богати јадења од риба, печена вешалица во сос од печурки, средно јаки сирења и сите јадења богати со умами вкус.

Сорта на Грозје

Шардоне

Вино Брендови
Боја

Бело

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “POPOV WINERY CHARDONNAY GRAND RESERVE 0.75L”