CHATEAU KAMNIK TEMJANIKA 0.75L

699 ден

  • Нето: 750 мл
  • Алкохол: 13.5 %

Нема на залиха

CHATEAU KAMNIK TEMJANIKA 0.75L

Премиум ароматично бело вино добиено 100% од сортата Темјаника. Виното се одликува со брилијантна и нежна сламесто жолта боја. Шармот на ова вино се открива преку елегантниот и сензуален мирис, типичен за сортата. Преовладуваат овошни ароми на праска и тропско овошје, надополнети со зачински поттонови на бели цветови и бозел. Вкусот е средно полн, со префинета хармонична свежина и долг овошно-зачински послевкус.Препорачуваме да се послужува разладено на температура од 7-10°С, како аперитив или во комбинација со лесни предјадења, салати и aзиска кујна. Ова вино одлично се комбинира и со суви колачи и овошни пити.

Боја

Бело

Вино Брендови
Сорта на Грозје

Темјаника

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе оцените “CHATEAU KAMNIK TEMJANIKA 0.75L”
Категорија